29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czy warto kupić dziecku telefon?

3 min read
Czy warto kupić dziecku telefon?

Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, gdzie stajemy przed trudnym wyborem. Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci takowe sprzęty posiadają – nie jest to wyznacznik tego, że Twoje dziecko też musi go mieć. To twoja decyzja, bo Ty decydujesz za swoje dziecko. Modne rzeczy, nie zawsze są dobre dla nas i dla otoczenia.

Kontakt z dzieckiem

To główny powód, który skłania nas do zakupu telefonu. Często martwimy się czy z naszym potomkiem wszystko w porządku lub gdzie się znajduję. Skłania nas to tego świat, w którym się otaczamy – niebezpieczeństwa, które słyszymy i widzimy w telewizji włączają czerwoną lampkę w naszej głowie, że trzeba bardziej chronić dzieci. Tak to prawda, choć nie możemy zamknąć ich w złotej klatce, możemy pomóc sobie i dziecku, poczuć się odrobinę bezpieczniej.
Telefon daje taką możliwość. Dzięki temu, że na rynek weszło mnóstwo aplikacji, aplikacje związane z lokalizacją, szpiegowaniem a nawet podsłuchem – możemy w razie kryzysowej sytuacji ich użyć.
Nie mylmy bezpieczeństwa naszego dziecka z ingerencją w jego prywatność.

Ochrona dziecka w Internecie

Duża część rodziców obawia się jednak, że jego dziecko zobaczy materiały nieprzystosowane do jego wieku. Niestety, nie da się tego uniknąć. Można porobić zabezpieczenia na większość aplikacji i treści. Nie ominiemy jednak wszystkiego. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zobaczyło coś, czego nie powinno widzieć. Zastosuj najważniejszą rzecz – rozmowa i kontakt z dzieckiem. Wystarczy, że wyjaśnimy mu co obejrzał i dlaczego nie może oglądać tego znów. Odpowiedzieć spokojnie, na wszystkie pytania, które zada.

Uzależnienia

Brak dzieci w piaskownicy, na placu zabaw? Wszędzie dzieci z telefonami, tabletami i innymi gadżetami? Tak niestety działa dzisiejszy świat. Wyznacznikiem tego ,,kto jest fajniejszy” jest lepsza i droższa marka. Na temat tego też musisz porozmawiać ze swoim dzieckiem. Aby nie było szykanowane i wyśmiewane za ,,gorszy” telefon. Twój potomek musi wiedzieć, że nie może mieć wszystkich nowości, które są na rynku i zawsze znajdzie się ktoś kto będzie miał nowszy sprzęt – tego nie uniknie. Warto wpajać mu takie wartości od małego, aby mógł cieszyć się, że ten telefon ma (jeśli taka będzie Twoja decyzja).
Uzależnienia od gadżetów/ bajek = rozdrażnienie, rozkojarzenie – to częste przypadki u dzieci. U każdego to indywidualna sprawa ile dziecko może spędzić przez komputerem, czy grając w gry. Ustal to sam – choć pamiętaj, że łatwo przekroczyć granicę.

Jaki wiek jest adekwatny aby zakupić dziecku telefon?

Nie ma granicy wiekowej, która mówi ,,to już czas!”. Musisz sam zdecydować, to Ty trzymasz pieczę nad swoim dzieckiem i to od Ciebie zależy czy kupisz telefon. Usiądź spokojnie, weź wszystkie za i przeciw. To powinno pomóc w podjęciu decyzji. Nie daj się jednak zmanipulować własnemu dziecku, które jeśli zapragnie mieć daną rzecz – uparcie będzie dążyć do celu. Ty jesteś rodzicem – decyduj. Pamiętaj też, aby określić również czas i zasady korzystania z owego przedmiotu – jeśli zdecydujesz się na jego zakup.

Dodaj komentarz