Dlaczego WordPress to najlepszy wybór?
3 min readRozpoczynamy naszą serię artykułów dotyczących WordPressa! Z pierwszego z nich dowiecie się między innymi o tym czemu WordPress zawdzięcza swoją popularność oraz poznacie najciekawsze strony, portfolia i szablony o niego oparte.
CMSy w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością. Zawdzięczają ją głównie prostocie obsługi. CMS udostępnia luksus posiadania własnej strony internetowej nawet użytkownikom, którzy nie maja pojęcia o technologiach potrzebnych do ich tworzenia. Dzięki panelowi administracyjnemu mamy możliwość łatwego zarządzania treścią oraz wyglądem naszego własnego zakątka w sieci.
Dlaczego WordPress jest najlepszy?
Na początek parę informacji technicznych. WordPress został napisany w PHP oraz wykorzystuje bazę danych MySQL. Jest udostępniany na licencji GNU GPL dzięki czemu możemy go pobierać, instalować oraz modyfikować zupełnie za darmo. Ale czemu WordPress zawdzięcza tak liczne grono zwolenników?
Prosta instalacja i obsługa – instalacja trwa zaledwie kilka minut i nie sprawia problemów nawet użytkownikom niezaawansowanym. Panel administracyjny posiada intuicyjny interfejs dzięki czemu już po paru minutach pracy z wordpressem wiemy gdzie szukać potrzebnych opcji. Samo formatowanie dodawanych treści jest bardzo łatwe dzięki dostępnym rozszerzeniom.
Jest funkcjonalny i bez problemu możemy dostosować go do swoich potrzeb – dzięki licznym dostępnym stylom i dodatkom możemy dowolnie personalizować naszego bloga, portfolio lub portal. Warto zaznaczyć ze bardzo wiele szablonów jest darmowych i często nie odbiegają one jakością od tych za które musimy zapłacić kilkadziesiąt dolarów. Możemy również tworzyć własne style.
Pełna kontrola – stawiając samodzielnie swoja stronę na wordpressie ma się nad nią pełną kontrolę. Gdy chcemy zmienić serwer po prostu kopiujemy pliki naszego cmsa do nowego usługodawcy. Nic prostszego.
Łatwy w pozycjonowaniu – projektanci WordPressa zadbali o to żeby był on zgodny z obowiązującymi standardami sieciowymi. Promuje to strony zbudowane na tym CMSie podczas indeksowania przez najpopularniejszą wyszukiwarkę – Google. Istnieją również rozszerzenia które mogą nam pomóc w wypozycjonowaniu naszej strony np. All in SEO pack, Google XML Sitemaps.
Duża społeczność – dzięki wyżej wymienionym zaletom wokół WordPressa zgromadziło się duże grono zwolenników. Istnieje mnóstwo blogów na których autorzy opisują podstawowe i bardziej zaawansowane rozwiązania związane z funkcjonowaniem WordPressa . Również gdy szukamy porady lub po prostu chcemy znaleźć styl odpowiadający naszym potrzebom możemy zwrócić się o pomoc do użytkowników for tematycznych.
Najlepsze strony oparte na WordPress
WordPress daje szerokie pole do popisu dla webmasterów. Oto kilka przykładów projektów stworzonych w oparciu o WP:
www.grzegorzkozak.pl – portfolio polskiego grafika i webdesignera Grzegorza Kozaka. Doskonały przykład tego jak ciekawe i niekonwencjonalne strony można tworzyć w oparciu o WP.
www.jadgraphics.net – proste ale jednocześnie ładne i funkcjonalne portfolio grafika i webdesignera Jada Limcaco.
Własne portfolio a WordPress
Na koniec chciałbym poruszyć najważniejszą kwestię: jak wykorzystać WordPressa do stworzenia własnego portfolio. Oczywiście jeśli posiadacie odpowiednie umiejętności możecie sami stworzyć własny styl. Jeśli jednak nie jesteście z technologiami webowymi za pan brat nie macie się czym martwić! Istniej mnóstwo darmowych i zarazem dobrych styli o które możecie oprzeć swoje portfolio. Oto kilka najlepszych:
Jeśli chcesz pokazać swoje prace w pełnej krasie to Panoramica jest dla Ciebie! Jego konstrukcja mocno podkreśla użyte obrazy oraz oferuje pokaz slajdów na stronie głównej. Styl nie jest responsywny.