22 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Ile zarabia programista? Zarobki programistów w 2022 roku

2 min read
programista

Zarobki w branży IT mogą zainteresować osoby, które chcą zostać programistami. Jest to dziedzina, która stale się rozwija, a zarobki cały czas ulegają zmianie. Wiele osób decyduje się na naukę programowania nie tylko ze względu na pasję, ale także na zarobki, które według ogólnej opinii są bardzo wysokie. Jednak czy naprawdę tak jest i czy programiści zarabiają dużo pieniędzy? Zobacz, jak przedstawiają się zarobki w branży IT w 2022 roku.

Zarobki programistów w Polsce

To ile zarabia programista w naszym kraju, uzależnione jest od wielu czynników. Bardzo ważne jest doświadczenie takiej osoby oraz jej umiejętności. Na wysokość zarobków ma też wpływ firma, w której pracujemy oraz jej polityka. Najczęściej programiści mogą liczyć na zarobki rzędu 4000-8000 złotych netto. Około ¼ osób może liczyć na zarobki do 12 000 złotych. Oczywiście są także nieliczni, którzy zarabiają powyżej 12 000 złotych jednak aby dojść do tego poziomu, niezbędne są lata praktyki. Ogólnie rzecz biorąc, nawet najmniej zarabiający programiści nie mogą narzekać na brak pieniędzy, przy czym stawka 4000 jest raczej dla początkujących osób i bardzo szybko można awansować i otrzymać podwyżkę.

Czy warto zostać programistą?

Zarobki mogą zachęcać do tego, aby zostać programistą i rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku. Warto jednak pamiętać, że aby zostać programistą trzeba wiele się nauczyć i cały czas rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Praca w IT nie należy do łatwych i aby się w niej odnaleźć trzeba mieć pewne cechy. Programista powinien być przede wszystkim cierpliwy i spokojny. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że trzeba naprawić błąd, który jest ukryty gdzieś głęboko w kodzie. Trzeba poświęcić sporo czasu na to, aby go odszukać i rozwiązać. Niekiedy naprawa jednej rzeczy zajmuje wiele godzin, a nawet dni. Nie jest to proste zajęcie, którego może podjąć się każdy.

Programiści powinni stale się szkolić, czytać książki i blogi technologiczne takie jak highlab.pl. Niezbędne jest też poszerzanie swoich kompetencji, nauka nowych narzędzi itd. Zarobki są kuszące jednak, aby zarabiać, jak najlepsi trzeba włożyć w to sporo czasu. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli już wejdziesz w świat IT i Ci się on spodoba, to zawsze będziesz pracować z przyjemnością i prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego jest bardzo niskie. Praca z pasją na stanowisku, które Cię interesuje, jest czystą przyjemnością. Do tego dochodzą bardzo wysokie zarobki, za które można spokojnie żyć – praca programisty wydaje się, być naprawdę atrakcyjna.

źródło: highlab.pl

Dodaj komentarz