15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jak wybrać ścieżki kariery zawodowej?

2 min read

Jak wybrać ścieżki kariery zawodowej?

Wybór ścieżki kariery zawodowej nie jest prosty, a jednocześnie zależy od niego cała nasza przyszłość. Co warto zrobić, by podjąć odpowiednią decyzję w tym zakresie? Cóż, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, jeśli zatem szukasz recepty na problem, musimy Cię rozczarować. Z drugiej jednak strony nie oznacza to jeszcze, że nie możemy nic doradzić. A jakże, możemy!

Pomyśl o tym, jakie cele chcesz osiągnąć

Zanim jeszcze podejmiesz jakąkolwiek istotną decyzję, poważnie zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej kariery. Liczysz o karierze zawodowej w dynamicznym środowisku biznesowym? A może marzy Ci się spokojna praca? Chcesz pomagać innym ludziom czy jesteś nastawiony na rozwijanie biznesu lub swojej reputacji? W zależności od tego, jakie są Twoje cele, powinieneś wziąć to pod uwagę podczas wyboru kariery zawodowej.

A skoro już mowa o celach, postaraj się, by podczas ich określania trzymać się metodyki SMART. Zgodnie z tym podejściem cele zawodowe powinny być:

  • skonkretyzowane,
  • mierzalne,
  • adekwatne,
  • realne,
  • określone w czasie.

Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. Jeśli Twoim celem jest zostanie najbogatszym człowiekiem świata, wielkim wizjonerem oraz wynalazcą — cóż, lepiej, byś ostudził swój zapał. Jeżeli jednak postanowisz w przeciągu dwóch lat zostać specjalistą ds. księgowości w średniej wielkości przedsiębiorstwie, masz znacznie większe szanse na osiągnięcie celu.

Określ swoje mocne strony

Jeśli chcesz ułatwić sobie drogę do satysfakcjonującej kariery zawodowej, zacznij od zastanowienia się nad tym, jakie są Twoje mocne strony. Jesteś introwertykiem czy lepiej pracuje Ci się w grupie ? Czujesz się bardziej komfortowo podczas pracy kreatywnej (marketing, sprzedaż), czy też wolisz pilnować porządku i pracować z liczbami? Wolisz pracę fizyczną czy umysłową? Jeśli odpowiesz na te pytania, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: “jaka ścieżka kariery?”.

Nie bój się zmienić swoich planów dotyczących kariery zawodowej

Nic nie jest dane raz na zawsze. Podobnie przestawia się sytuacja, jeśli chodzi o karierę zawodową. Nie będzie zatem nic dziwnego w tym, że możesz pojawić się potrzeba zmiany Twoich dotychczasowych planów dotyczących konkretnego stanowiska pracy w danej firmie lub w ogóle całego sektora. Jeśli dodamy do tego fakt, że nowoczesne technologie, z ChatGPT na czele, rozwijają się wyjątkowo dynamicznie, w przeciągu kilku lub kilkunastu lat takie dylematy niemal na pewno się pojawią. Niestety, chociaż większość z nas poszukuje stabilności w karierze zawodowej, czasami trzeba zmienić swoją profesję, by móc dopiero po kilku odważnych decyzjach znaleźć odpowiednie stanowisko.

 

Dodaj komentarz