22 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Technologia w medycynie

3 min read
Technologia w medycynie

Technologia w medycynie

Od zarania dziejów medycyna była wielkim wyzwaniem dla ludzkości, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem znachorów, uzdrowicieli, lekarzy i zwykłych ludzi, którzy poznawali jej tajniki, np. w ziołolecznictwie, gdyż chcieli znaleźć przyczyn wielu chorób. Na każdym etapie historii pojawiały się coraz to nowsze odkrycia naukowe w temacie ludzkiego ciała oraz wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na jego funkcjonowanie. Wówczas z pewnością nikt nie nazywał tego technologią w procesie rozwoju medycyny, niemniej jeśli zapoznać się z definicją tego pojęcia, to i wtedy był to pewien proces wymagający wytworzenia jakiegoś dobra w sposób metodologiczny.

Rozwój dający szanse

Dziś już nikt nie zastanawia się, jak to się stało, że środki przeciwbólowe są powszechnie dostępne, a słowa pandemia nie umiałby zdefiniować niejeden dorosły. Na przestrzeni wieków dokonano rewolucyjnych odkryć, które są podstawą do stosowania szeroko rozumianej profilaktyki, skutecznego leczenia i dalszego rozwoju technologii medycznej. Dynamiczny rozwój nauki, niesamowite postępy naukowców oraz wprowadzanie technologicznych nowinek pozwala dziś na tworzenie kompleksowych opracowań, próbę udzielenia odpowiedzi na nurtujące kwestie oraz mobilizuje świat lekarzy i specjalistów medycznych do poszerzania horyzontów myślowych, które dają nadzieję na przyszłość. Medycyna to dziedzina nieustannego procesu rozwojowego, który ani na moment się nie zatrzymuje.

Medycyna progresywna na topie

Czy dziwią nas dzisiaj aplikacje mobilne dotyczące np. liczenia kroków wykonanych każdego dnia, czy też możliwość zarezerwowania wizyty przez Internet? Korzystamy z tych udogodnień, bo oszczędzają czas i pozwalają dowiedzieć się wielu rzeczy o nas samych.

A tworzenie protez przy zastosowaniu drukarek 3D? Jeszcze kilka lat temu był to temat całkowicie nieznany, a dziś dzięki postępom w technologii kolejne osoby odzyskują chęć do życia i wracają do dużej sprawności.

Idąc tym tropem już w niezbyt odległej przyszłości naukowcy zaoferują chorym, którzy muszą regularnie przyjmować leki, implanty z odmierzoną dawką, które same zaaplikują je do organizmu. Osoba starsza, mająca niekiedy problemy z pamięcią, nie będzie musiała się już o to martwić, co ułatwi jej codzienne funkcjonowanie.

Interesującym rozwiązaniem może być również urządzenie monitorujące pracę serca, które rejestruje parametry życiowe. Dla osób borykających się z problemem migotania przedsionków będzie to rewelacyjnym rozwiązaniem, gdyż dotyczy podstawowych funkcji życiowych.

Na rynek wprowadza się również innowacyjne pomysły przy użyciu telefonu i modnego dziś hasła start-up. Mowa tu o szeroko rozumianej technologii teleinformatycznej, pozwalającej na kontrolowanie stanu zdrowia na urządzeniu telefonicznym. Start-upy mają przeżywają prawdziwy rozkwit, a ich zastosowanie umożliwia wprowadzanie różnego rodzaju technologii do codziennej praktyki lekarskiej. Przykładem jest przeszczep skóry hodowanej przy braku wystarczającej ilości potrzebnej do autoprzeszczepu (czyli pobrania skóry od samego pacjenta).

Nadzieja dla pacjentów

Każdy z nas chciałby wiedzieć, czy jeśli w przyszłości poważnie zachoruje lub będzie mieszkał samotnie, bo rodzina rozjedzie się po świecie, przyjdzie z pomocą nie tylko życzliwa sąsiadka, ale także medycyna. Inteligentne rozwiązania, możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem, wirtualny asystent doradzający na co dzień czy stały monitoring parametrów życiowych to marzenie wielu. Czy się ziści? Czy doczekamy tych cudów? Perspektywy są obiecujące, ponieważ rozwój technologii nie zatrzymuje się ani na krok, czego już doświadczamy w gabinetach lekarskich, szpitalach czy naszych telefonach.

Dodaj komentarz