29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

PS5 czy Xbox Series X – którą konsolę wybrać?

4 min read

Już niebawem na rynku pojawią się konsole, na które czekaliśmy naprawdę długo — PlayStation 5 i Xbox Series X. Która z nich sprawdzi się lepiej? Jaką konsolę kupić? Stworzyliśmy porównanie, dzięki któremu dowiemy się, która konsola ma nam więcej do zaoferowania. 

Świat gier to obecnie ulubiona rozrywka wielu osób na całym świecie. Grają zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Nie ma zresztą nic dziwnego, że tak wielu ludzi z chęcią wybiera tę formę aktywności. Na rynku dostępne są bowiem niezwykle zróżnicowane, niezliczone gry, z tego też powodu każdy gracz z łatwością znajduje coś dla siebie. Gry to jednak nie wszystko. Podstawą wyposażenia każdego miłośnika wirtualnych rozrywek jest oczywiście konsola. Bez niej się nie obędzie. W tej kategorii królują właściwie dwaj giganci, czyli Microsoft ze swym Xbox-em oraz Sony i kultowe PlayStation. Postęp technologiczny umożliwia nieustanne doskonalenie sprzętu, dlatego też co jakiś czas firmy te prezentują nowe, udoskonalone generacje swych urządzeń. Z pewnością każdy fan gier doskonale wie, że w tym roku właśnie czeka nas taka premiera. Na sklepowe półki trafią bowiem PlayStation 5 i Xbox Series X. Która konsola będzie lepsza?

PlayStation 5 i Xbox Series X — parametry techniczne

Długo czekaliśmy na szczegółowe informacje dotyczące najnowszych urządzeń od Sony oraz Microsoft. Nieustanne przekładanie dat prezentacji zniecierpliwiło wielu oczekujących. W tym miejscu warto nieco usprawiedliwić nieco obie firmy, gdyż opóźnienia te nie były spowodowane jedynie przez niedopatrzenia, a przede wszystkim przez pandemię COVID-19 oraz zamieszki w USA. Na szczęście wszystko jest już jasne, dzięki czemu możemy w końcu dokładnie sprawdzić, która konsola będzie lepsza, ps5 czy xbox series x?

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy skupić się, wybierając konsolę, jest oczywiście specyfikacja techniczna. Wygląd i dodatkowe opcje to jedno, jednak nam zależy na jak najlepszej wydajności, jakości i efektywności urządzenia. To bowiem od tego właśnie zależy komfort gry. Z tego też powodu, zawsze dobrze jest zapoznać się przed kupnem konsoli, z jej dokładną specyfikacją. Szczególnie jeśli tak jak w tym przypadku, chodzi o sprzęt, który wejdzie na rynek dopiero za jakiś czas.

Xbox Series X — specyfikacja

Microsoft już od dawna zapowiadał, że najnowsza konsola nie będzie miała za sobą równych. Miała być szybsza i mocniejsza niż poprzednie modele. Czy rzeczywiście tak jest? Nie ma wątpliwości, że firmie udało się dotrzymać obietnic, gdyż już dziś wiadomo, że Xbox Series X zapewni nam bardzo szybkie działanie, błyskawiczne ładowanie baterii, czy też niezwykle wysoką rozdzielczość. To zasługa między innymi ośmiordzeniowego procesora Zen 2 3.8GHz, czy pamięci RAM 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus.

PlayStation 5 — specyfikacja

Na konsole PlayStation 5, ręce zaciera już naprawdę sporo osób. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż z tego, czego dowiedzieliśmy się do tej pory, Sony wykonał naprawdę kawał dobrej roboty. Konsola najnowszej generacji ma być bowiem szybsza, mocniejsza i bardziej wydajna od poprzedniej. Potwierdzają to jej podstawowe parametry, czyli ośmiordzeniowy procesor Ryzen Zen 2 x86-64-AMD, szybki dysk SSD, czy pamięć 16GB GDDR6. Warto zwrócić też uwagę, że PS5, dzięki obsłudze 3D Audio będzie zapewniało dźwięk przestrzenny. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie https://www.euro.com.pl/cms/play-station-5.bhtml.

PS5 czy Xbox Series X — porównanie wizualne

Wygląd konsoli Xbox Series X poznaliśmy już kilka tygodni temu. Jesteśmy jednak dosłownie kilka dni po pierwszej prezentacji, na której Sony pokazał nam, jak prezentować będzie się PS5. Dlatego też dopiero teraz możemy porównać te dwie konsole pod względem estetycznym. PS5 czy Xbox Series X — która jest ładniejsza?

Tutaj z pewnością nastąpi podział na dwa obozy. Mimo że oba urządzenia reprezentują styl niezwykle nowoczesny, to jednak pod względem designu, nie można odmówić firmie Sony kreatywności. Play Station 5 to konsola, na którą wystarczy spojrzeć raz, by przenieść się do futurystycznego świata rodem z gier sci-fi. Biała obudowa, do tego czarne detale oraz fantazyjne elementy świetlne. Całość dopełnia niestandardowy kształt. To coś zupełnie nowatorskiego. Xbox Series X wykonuje natomiast ukłon w stronę fanów klasyki i praktycznych rozwiązań. Konsola ma bowiem kształt prostopadłościanu i jest bardzo poręczna. Można ustawić ją zarówno w pionie, jak i w poziomie. Nie można więc jednogłośnie stwierdzić, która konsola prezentuje się lepiej, ps5 czy xbox series x. Jest to bowiem kwestia gustu.

Najnowsze PS5 i Xbox Series X — od kiedy w sprzedaży?

To właśnie to pytanie pojawia się najczęściej. Kiedy możemy więc spodziewać się premiery PS5 oraz Xbox Series X? Okazuje się, że odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, jak ukształtuje się sytuacja z COVID-19. Zarówno Sony, jak i Microsoft zapowiadają, że najpewniej konsole pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym toku, tuż przed Bożym Narodzeniem. Jeśli interesują nas aktualne informacje dotyczące premiery, możemy zapisać się do newslettera na https://www.euro.com.pl/cms/xbox-series-x.bhtml. Dzięki temu dowiemy się jako pierwsi o tym, kiedy konsole pojawią się w sprzedaży.

Dodaj komentarz