21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czy sprzęt bezprzewodowy nadaje się do grania?

2 min read
tech polska

Bezprzewodowe myszki, klawiatury czy słuchawki nie są świeżym wynalazkiem – dostępne są już od lat, natomiast technologia z nimi powiązana jest nieustannie ulepszana. Przyjęło się, że do grania w gry, zwłaszcza sieciowe, najlepszą opcją jest sprzęt przewodowy. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy sprzęt bezprzewodowy też nadaje się do grania?

Połączenie bezprzewodowe oznacza opóźnienia

Kabel, nawet w stosunkowo budżetowych myszkach, klawiaturach i słuchawkach oznacza zazwyczaj stabilne połączenie. W przypadku sprzętu bezprzewodowego za łączność z komputerem odpowiadają fale radiowe lub Bluetooth. Brak przewodu może powodować, że od wysłania sygnału przez sprzęt, do otrzymania go przez komputer może minąć nieco czasu – nie bardzo dużo, ale w przypadku gier liczy się nawet ułamek sekundy. Może się zdarzyć, że naciśniemy przycisk uniku i w wyniku opóźnienia nasza postać zareaguje ułamki sekund za późno, powodując zgon.

Trzeba jednak wskazać, że wraz z rozwojem technologii połączeń bezprzewodowych problem opóźnień został w dużej mierze wyeliminowany. Oznacza to, że granie bez problemu w gry, również te sieciowe, jest jak najbardziej możliwe – dodatkowo, z uwagi na brak plączącego się kabla, jest też bardzo wygodne.

Nie da się jednak ukryć, że dźwięk ze słuchawek bezprzewodowych nigdy nie będzie tak dobry, jak ze słuchawek przewodowych o podobnej czy nawet mniejszej wartości – nie jest to kwestią opóźnień, a samej jakości dźwięku, której wysoki poziom bardzo ciężko przy połączeniu bezprzewodowym osiągnąć. Dlatego też akurat słuchawki bezprzewodowe mogą być kiepskim wyborem dla audiofilów, natomiast zazwyczaj nadadzą się dla graczy.

Warto szukać rzetelnych recenzji sprzętu bezprzewodowego na portalach technologicznych, takich jak https://techpolska.pl/. Pozwoli to mieć pewność, że nie wydamy pieniędzy na mało wydajny sprzęt, za pomocą którego nie będzie nam się dobrze grało.

Cena ma znaczenie

Ogółem mówiąc, dobry sprzęt bezprzewodowy jest stosunkowo drogi. Kiepskie bezprzewodowe myszki i klawiatury można kupić już za kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście złotych, ale charakteryzują się one niską jakością, dużymi opóźnieniami i małą wygodą użytkowania. Podczas gdy już za około 150 złotych da się kupić niezłą budżetową myszkę przewodową, bezprzewodowa o podobnej jakości może być już znacznie droższa. Ponadto sprzęt bezprzewodowy może wymagać co jakiś czas inwestowania w baterie (aczkolwiek ten droższy pozwala na ładowanie za pomocą przewodu).

Artykuł powstał we współpracy z portalem Tech Polska.

Dodaj komentarz