15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Jaką wybrać lodówkę?

4 min read
Jaką wybrać lodówkę?

Czy jesteśmy singlem, studentem czy posiadamy małą bądź dużą rodzinę, u każdego z nas znajduje się lodówka. Innej możliwości przechowywania żywności na tę chwilę nikt nie wymyślił, aczkolwiek wybór lodówek, jest tak duży, że trudno się zdecydować. Poznajmy się bliżej z lodówką.

  1. Jakie są rodzaje lodówek?
  2. Lodówka wolnostojąca czy lodówka pod zabudowę?
  3. Wielkość lodówki
  4. Jakie wybrać wyposażenie lodówki?
  5. Za jakie funkcje w lodówkach warto zapłacić?
  6. Poziom hałasu

Jakie są rodzaje lodówek?

Dobrze wybrana lodówka zapewni naszym posiłkom świeżość, napojom odpowiednią temperaturę, a do romantycznej kolacji będziemy mogli podać schłodzone wino itd. Lodówka pełni bardzo ważną rolę w sercu naszego domu – kuchni. W zależności od naszych potrzeb mamy do wyboru kilka rodzajów lodówek, o czym warto tutaj poczytać https://www.rdc.pl/sponsorowany/jak-wybrac-lodowke-ktora-kupic/. Wymieńmy:

– Chłodziarkę, która jest jest podstawowym typem lodówki, służąca do przechowywania żywności w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.  W zależności od modelu możemy liczyć na wielorakość funkcji, jakie posiada.

– Zamrażarkę służącą jedynie do zamrażania produktów żywnościowych, oraz ich magazynowania w temperaturze do około -26 stopni Celsjusza.

– Chłodziarko-zamrażarkę która oprócz chłodzenia posiada funkcję zamrażania produktów żywnościowych.

Lodówka wolnostojąca czy lodówka pod zabudowę?

Przy planowaniu kuchni zastanawiamy się, jaką lodówkę wybrać i gdzie ją konkretnie umieścić. Czy ma być w zabudowie mebli kuchennych, zupełnie niewidoczna, czy ustawimy lodówkę wolnostojącą. Zarówno jedne jak i drugie posiadają wiele nowinek technologicznych, ale o tym później. Nasz wybór zależny jest od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Tajemnicą nie jest, że zazwyczaj lodówki wolnostojące tańsze są od tych do zabudowy. Warto jednak dołożyć kilka złotych jeśli chciałoby się zyskać na estetyce wnętrza. Producenci lodówek prześcigają się nie tylko w ich możliwościach, ale także w bogatej kolorystyce.

Wielkość lodówki

Wielkość lodówki ma znaczenie jeśli bierze się pod uwagę liczebność rodziny. Singiel lub student wybierze mniejszą lodówkę od rodziny z trójką dzieci, to raczej oczywiste. Jeśli jesteśmy zwolennikami zamrażania produktów wybierzmy chłodziarko-zamrażarkę. Bardzo dobry wybór, jeżeli lubimy mieć mały zapas żywności zamrożonej. Rozmiar lodówki ma też ogromne znaczenie w przypadku świąt czy imprez, a tych przynajmniej kilka w roku mamy. Prawie każda pani domu wie, jak trudno pomieścić się przed i podczas świąt z produktami żywnościowymi. Warto i to wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki.

Jakie wybrać wyposażenie lodówki?

Zwróćmy uwagę na rodzaje półek w lodówce. Do wyboru mamy półki z możliwością regulacji, półki szklane, plastikowe, żeberkowe oraz pojemniki typu szuflady, głównie z przeznaczeniem na przechowywanie warzyw i owoców. Coraz częściej dostępne są także specjalne półki do długoterminowego przechowywania lub pokryte powłoką antybakteryjną.

Za jakie funkcje w lodówkach warto zapłacić?

Pierwsza bardzo istotna sprawa, to klasa energetyczna lodówki. Wyobraźmy sobie 45% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, które możemy mieć przy zakupie lodówki klasy A++ porównując do lodówek klasy A. To bardzo duże kwoty pieniędzy, dlatego warto przy zakupie wyłożyć większą kwotę i cieszyć się z mniejszych kwot na fakturach za energię. Większość lodówek posiada już opcję No Frost, czyli system bezszronowy. Takich lodówek nie musimy rozmrażać, podkładać pod lodówkę ręczników, pilnować by nie zalało nam kuchni. Warstwa lodu na lodówce to już przeszłość, a funkcja No Frost pozwoli na użytkowanie bez rozmrażania lodówki. Zaoszczędzimy dzięki temu na pracy oraz czasie. Chłodziarko-zamrażarki coraz częściej posiadają dwa agregaty i termostaty. Dodatkowy agregat pozwala na indywidualną pracę lodówki i zamrażarki. Agregaty te można wyłączać i włączać osobno, a dwa termostaty pozwalają na ustawienie temperatury w lodówce oraz zamrażarce. Ciekawą funkcją jest również komora zero, czyli tzw. komora świeżości „fresh”. Funkcja ta w specjalnych pojemnikach, pozwalana na utrzymanie wilgotności i temperatury innej niż w pozostałej części chłodziarki. W pojemnikach „fresh” stworzony jest idealny klimat dla przechowywania świeżych owoców, warzyw oraz ryb i mięsa. Podobno świeże produkty wytrzymują w komorze zero trzy razy dłużej w porównaniu ze zwykłymi pojemnikami. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja szybkiego chłodzenia, praktyczne szczególnie latem, kiedy istnieje potrzeba szybkiego schłodzenia na przykład napojów.

Poziom hałasu

Żyjemy w czasach, gdzie bardzo często kuchnie w domach są otwarte, łączone z salonem lub jadalnią. Dlatego też istotne jest wybranie cichej lodówki. Rozpiętość w zakresie głośności jest spora, jednak ogólnie przyjęty standard to 40-45 dB. Nadal jednak znajdziemy w sklepach lodówki, które przekraczają hałas 60 dB, a słuchanie go dłuższy czas nie jest dla nas zdrowe. Największą uwagę należałoby zwrócić na lodówki, których poziom hałasu oscyluje około 30 dB. To faktycznie urządzenia działające prawie bezgłośnie.

Zanim zakupimy lodówkę spiszmy sobie, jakie funkcje w lodówce by nas interesowały. Każda oferta jest zazwyczaj dobrze opisana, będziemy więc w stanie wybrać taką, jaka nas będzie satysfakcjonować.

Dodaj komentarz