14 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czym różni się monit od powiadomienia?

2 min read
monit a powiadomienie

W sektorze finansowym nie brakuje pojęć, które dla wielu osób mogą wydawać się niezrozumiałe. O ile słowo „powiadomienie” możemy kojarzyć ze swojego codziennego życia, to „monit” może okazać się już czym zagadkowym. Z powiadomieniami mamy do czynienia nie tylko, jeśli chodzi o finanse. Jest to szerokie pojęcie, które obejmuje w zasadzie każdą inną dziedzinę życia. Monit zaś powinien się kojarzyć osobom, które miały kiedyś problem z terminową spłatą swojego długu. Czym jednak dokładnie jest monit a powiadomienie? Co one oznaczają i co powinniśmy zrobić, gdy je otrzymamy?

Co to jest monit?

Najprościej mówiąc, monit jest próbą kontaktu wierzyciela z dłużnikiem. Taki kontakt ma za zadanie skłonić go do uregulowania przeterminowanego zadłużenia. Oznacza to, że osoby, które płacą swoje długi na czas, nie będą miały styczności z monitem. Może on przybierać kilka różnych form. Monit może być nie tylko listem, ale także wiadomością SMS, połączeniem telefonicznym lub wiadomością elektroniczną np. na mailu. Nieco rzadziej zdarza się, że monit przybiera formę wizyty przedstawiciela wierzyciela w domu dłużnika. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w momencie, gdy dłużnik nie spłaca swojego kredytu lub pożyczki od dłuższego czasu.

Pierwszy monit dłużnik może otrzymać po ok. tygodniu od niezapłacenia swojego długu. Czasem pojawia się on też nieco później. Jeśli dłużnik na niego nie zareaguje, czyli nie spłaci długu, to wysyłane zostają kolejne monity. Zazwyczaj są one wysyłane aż do skutku, a jeśli dłużnik nic sobie z nich nie robi, to sprawa może zostać skierowana na drogę sądową.

Co to jest powiadomienie?

Jak już wspomnieliśmy powiadomienie to bardzo szeroko rozumiane pojęcie. Monit a powiadomienie https://habzafinanse.com.pl/monit-a-powiadomienie-czym-sie-roznia/ różnią się tym, że stosuje się je w innych okolicznościach. Powiadomienie może służyć do kontaktu między wierzycielem a dłużnikiem. Powiadamiać nas może o czymś także pracodawca, rodzina czy sąsiedzi. Nie oznacza to jednak w każdej sytuacji, że musimy zapłacić pieniądze osobie powiadamiającej. Powiadomienie jest zazwyczaj przekazaniem informacji o czymś. Powiadomienia, za które kredytobiorca będzie musiał zapłacić to właśnie monity. Powiadomienia przydają się więc nie tylko w sektorze finansowym i nie tylko do tego, aby przypomnieć komuś o konieczności spłaty raty. W wielu sytuacjach powiadomienie można po prostu zignorować w przeciwieństwie do monitu, który ma za zadanie skłonić dłużnika do zapłaty.

Dodaj komentarz