29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Czym powinny charakteryzować się laptopy gamingowe?

2 min read
laptopy gamingowe

Chociaż gaming większości osób kojarzy się zapewne z pełnoprawnymi stanowiskami komputerowymi, to oczywiście nie są one jedyną opcją. Istnieją w końcu laptopy dla graczy – to dobra opcja chociażby dla tych, którzy często przebywają poza domem (i chcą móc grać np. podczas podróży służbowych) lub nie mają wystarczająco miejsca na przechowywanie PC-ta, monitora i reszty peryferiów.

Jednak jakie właściwie kryteria powinny spełniać laptopy gamingowe, aby móc je takimi nazwać? Co odróżnia laptopy dla graczy od laptopów biznesowych bądź przeznaczonych do nauki i innych mniej wymagających zastosowań? Wyjaśniamy!

Laptopy gamingowe muszą być przede wszystkim wydajne

Ograniczenia konstrukcyjne utrudniają laptopom osiągnięcie równie dużej wydajności, jak ta, którą mogą pochwalić się PC-ty, jednak i tak można znaleźć wśród laptopów dla graczy prawdziwe bestie.

Potężna karta graficzna, dobry procesor, odpowiednio dużo RAM-u – bez tego nie może się obejść, aby najnowsze tytuły nie tylko bez problemu się  uruchamiały, ale też chodziły płynnie na wysokich ustawieniach graficznych. Szybki dysk, najlepiej SSD, to również istotna sprawa, która wpłynie na szybkość ładowania systemu, ale też właśnie gier. Odpowiednio wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu to kolejne kwestie, które wpłyną na odczucia z rozgrywki.

Zazwyczaj laptopy dla graczy posiadają ekrany o przekątnej od 15,6 do 17,3″, natomiast zdarzają się też modele o mniejszych ekranach dla osób, którym zależy przede wszystkim na kompaktowych rozmiarach i możliwie jak najmniejszej wadze.

Mocne podzespoły generują wysoką temperaturę, dlatego należy zwrócić uwagę również na chłodzenie – to, jak zostało zorganizowane i czy faktycznie jest efektywne. Bez dobrego chłodzenia urządzenie bardzo szybko mogłoby się przegrzać podczas dłuższych sesji gamingowych, dlatego też producenci laptopów dla graczy przykładają do tego aspektu dużą wagę.

Design również ma znaczenie

Wydajność to kwestia bezsprzecznie podstawowa, jeśli chodzi o jakiekolwiek urządzenia dla graczy, od PC, przez peryferia, po laptopy. Nie można jednak zapominać również o kwestii wyglądu.

Podświetlenie klawiatury, a często także logo producenta, to niezbędny element większości laptopów dla graczy. Czasami jest ono tylko w jednym kolorze, a czasami można nim sterować wedle swoich preferencji – wszystko zależy od modelu. Tego typu sprzęty ogółem charakteryzują się ciekawą, rzucającą się w oczy stylistyką, w tym ozdobnikami i dodatkami, które wizualnie odróżniają urządzenia gamingowe od biznesowych.

Dodaj komentarz