29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Baterie do dronow – wydłużanie pracy drona

3 min read
baterie do dronów

Rynek dronów rozwija się w ogromnym tempie i nie widać oznak spowolnienia. Nowe urządzenia znajdują coraz więcej nowych zastosowań, zaskakując swoją prostotą i skutecznością. Jedną z wad dronów jest szybko wyczerpująca się bateria (https://znowodronach.pl/baterie-do-dronow).

Weźmy pod uwagę kilka faktów:

– Dron lata przez około 15 minut, po czym trzeba go ponownie naładować.

– Pojedyncze ładowanie baterii do dronów może kosztować nawet 200 dolarów, a zazwyczaj urządzenie jest dostarczane tylko z jedną baterią w zestawie.

– Istniejące drony wykorzystują baterie litowo-polimerowe

Przemysł dronów bardzo się rozwinął ze względu na coraz większą liczbę ich zastosowań. Wykorzystuje się je już nie tylko do obserwacji wojskowej, ale także do celów komercyjnych, w tym do poszukiwania złóż, monitorowania zanieczyszczenia powietrza i wielu innych. Urządzenia te są proste i skuteczne, dlatego też zyskują coraz większą popularność. Rynek szybko się rozwija, ponieważ z każdym dniem odkrywanych jest coraz więcej zastosowań dla dronów. Jednak urządzenia te nadal mają kilka wad, jedną z nich jest szybko rozładowująca się bateria.

Każdy dron opiera się na baterii jako głównym źródle zasilania. Jednak ze względu na ograniczenia rozmiaru i wagi dronów, baterie są stosunkowo małe i nie mogą zapewnić wystarczającego czasu lotu drona. Aby poprawić czas lotu, wiele firm stworzyło większe baterie, które można dodać do dronów. Niestety, baterie te zwiększają wagę urządzenia, co jeszcze bardziej skraca czas lotu.

Głównymi typami akumulatorów stosowanych obecnie w dronach są litowo-polimerowe (LiPo) i litowo-jonowe (Li-ion), ale istnieje wiele innych alternatyw, nie tylko litowych.

Kolejnym etapem rozwoju będzie wprowadzenie baterii półprzewodnikowych (SSB) oraz ogniw litowo-siarkowych (LiS). Oba rozwiązania są jeszcze w fazie badań, ale wykazują duży potencjał.

 

Dlaczego bateria jest taka ważna

Jednym z najważniejszych elementów drona jest bateria, która zasila jego silniki elektryczne i inne systemy. Gęstość energii w bateriach do dronów jest wciąż zbyt niska, aby umożliwić loty na duże odległości; większość komercyjnych modeli może latać tylko przez około pół godziny. Jest to istotny problem dla rozwoju tej branży, ponieważ ogranicza zakres dronów i ich komercyjnych zastosowań.

Jeszcze do niedawna drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, wykorzystywane były jedynie przez siły zbrojne do obserwacji obszarów działań wojennych. Dziś widok drona poruszającego się zaledwie kilka metrów nad naszymi głowami nikogo już nie dziwi, a urządzenia te znajdują coraz więcej nowych zastosowań, zaskakując swoją prostotą i skutecznością. Pozwalają na obserwację trudno dostępnych terenów, dostarczanie paczek, wspomaganie akcji poszukiwawczych, monitorowanie zanieczyszczenia powietrza, poszukiwanie złóż, wykorzystanie w geodezji i wiele innych zastosowań, w tym również rozrywkowych. Dzięki takim możliwościom rynek dronów rozwija się w ogromnym tempie. Jak na razie jednak drony mają kilka wad, jedną z nich jest szybko wyczerpująca się bateria.

Problem ten można rozwiązać poprzez zastosowanie akumulatorów o większej pojemności lub zwiększenie liczby akumulatorów zainstalowanych w dronie. Pierwsze rozwiązanie oferuje krótki czas lotu ze względu na ograniczoną pojemność baterii oraz ograniczenia wagowe narzucone przez konstrukcję drona. Z kolei zwiększenie liczby akumulatorów znacząco zwiększa masę pojazdu i może skutkować zwiększonymi problemami ze sterowaniem. Lepszym rozwiązaniem jest ciągła wymiana wyczerpanych akumulatorów w trakcie lotu, co zapewnia dłuższy czas lotu i utrzymanie stałego dostarczania energii. Rozwiązanie to maa jednak swoje wady: wymaga specjalnej infrastruktury (platforma lądowania ze stacjami ładowania) oraz zmniejsza elastyczność przy wyborze miejsc startu i lądowania.

Dodaj komentarz