29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Szybsze smartfony dzięki technologii IBM, która mogłaby zastąpić pamięci RAM oraz flash

1 min read
Szybsze smartfony dzięki technologii IBM, która mogłaby zastąpić pamięci RAM oraz flash

Raport, który został opublikowany we wtorek ujawnia, że IBM Research opracowało optyczną technologię pamięci, która może zastąpić RAM oraz pamięci flash w przyszłych smartfonach. Nazywana jest Phase-Change Memory (PCM) jednak na razie została uznana jest za zbyt drogią, aby rozważyć zastosowanie jej w urządzeniach mobilnych. Technologia ta wykorzystuje prąd elektryczny do zapisu i odczytu danych z amorficznego szkła.

PCM stosowano w dyskach optycznych i innych technologii przez ponad 15 lat. IBM nie tylko znalazło, sposób na zmniejszenie kosztów, ale również opracowało metodę, aby zapisać 3-bity danych na jednej komórce, nawet w wysokiej temperaturze otoczenia. We wtorek na IEEE International Workshop Memory w Paryżu zaprezentowano metodę, która spowoduje obniżenie kosztów PCM tak, że będzie rywalizować z pamięcią flash oraz być tańsze niż DRAM.

W przeciwieństwie do pamięci RAM, PCM nie traci danych, gdy jest on wyłączony. Jako przykład IBM podaje, że system operacyjny smartfonu mogłyby być przechowywany w PCM, dzięki czemu urządzenie uruchamiałoby się w kilka sekund.

Nie wiemy, co przyniesie przyszłość dla PCM, ale na podstawie tego, co wiemy teraz, być może zmieni to sposób, w jaki przechowywane są dane.

Źródło: IBM

Dodaj komentarz