29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Spawareka inwertorowa – droga ale wartościowa

2 min read
Spawareka inwertorowa – droga ale wartościowa

W spawalnictwie ciągle możemy zaobserwować przeróbki oraz modyfikacje. Jedną z nich było zaprojektowanie spawarek inwertorowych, które gruntownie odmieniły sposób i wygodę spawania.

Ze względu na duże gabaryty oraz duży pobór prądu w trakcie spawania, inżynierowie poszukiwali innowacyjnych rozwiązań. Jako rezultat w latach 80-tych ubiegłego wieku wynaleziono pierwsze spawarki inwertorowe. Naturalnie pierwotne modele nie były wolne od wad, które z biegiem czasu niezwykle szybko zostały wyeliminowane. Współczesne sprzęty cieszą się dużym powodzeniem oraz bardzo często kupowane są przez spawaczy. Przyjęto założenie, że amatorzy spawania prędzej kierują swoje zainteresowanie w stronę spawarek transformatorowych. Przyczyną tego jest wciąż znaczna cena urządzeń inwertorowych. Dlatego też każdy dopiero zaczynający spawacz chce sprawdzić swoje zdolności na początek na urządzeniu tańszym, ale za to odporniejszym. Trwałość transformatorowych spawarek polega nie tylko na ich budowie oraz materiale zastosowanym w obudowie.

W porównaniu do spawarek inwertorowych, w transformatorach wykorzystano bardzo prostą technologię. Dzięki temu naprawa tego urządzenia jest ogólnie łatwa oraz można spróbować naprawić ją samodzielnie. W innym wypadku należy przyznać, że spawarka inwertorowa jest bardziej skomplikowanym sprzętem, a naprawa wiąże się często z wysyłką na serwis. Niefortunnie, współczesne spawarki inwertorowe ciągle mają małe wady, które zazwyczaj opierają się na czułości na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na pomniejszone gabaryty oraz ciężar, trzeba było także zmienić materiał obudowy. Miało to wpływ na wspomnianą wcześniej wrażliwość na uszkodzenia. Dodatkowo wykorzystana technologia jest o wiele delikatniejsza. Drugą wadą w tych spawarkach są ich znaczne koszty konserwacji.

I chociaż spawarka inwertorowa ma raczej wysoką cenę, to jednak znaczna część jej zwolenników stwierdza, że jest jej warta. Na szczęście każdy z użytkowników ma wybór ? nabyć mniej kosztowną, ale nieznacznie gorszą jakościowo spawarkę, czy zdecydować się na droższy, ale bezpieczniejszy sprzęt.

Dodaj komentarz