15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Sony zaprezentowało nowe smartfony – Xperia XZ oraz Xperia X Compact

3 min read
Sony zaprezentowało nowe smartfony – Xperia XZ oraz Xperia X Compact

Sony właśnie ogłosił dwa nowe telefony z serii Xperia na targach IFA 2016 – nowy flagowy Xperia XZ oraz Xperia X Compact.

Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ jest następcą Xperia X, który w zasadzie jest ulepszoną wersją Xperii X Performance. Do nowej serii zostaje wprowadzony także nowy kolor o nazwie Forest Blue. Osoby, które wcześniej interesowały się tym temat mogły zobaczyć już wcześniej ten model, ponieważ pojawiał się on w kilku przeciekach. Nową Xperię XZ wyróżniają na pewno zaokrąglone boki, czego nie mogliśmy spotkać we wcześniejszych modelach, ponieważ miały one raczej raczej ostre krawędzie. Osiągnięto to dzięki materiałowi o nazwie ALKALEIDO, który jest kawałkiem aluminium, który będzie odporny na wszelkie zamazania.

Sony Xperia XZ jest wyposażony w 5.2-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1080p. Napędzany jest przez chipset Snapdragon 820 wraz 3 GB pamięci RAM. Pamięć wbudowana wynosi 32 GB, ale można ją rozszerzyć o 200 GB za pomocą karty microSD. Posiada on także USB typu C oraz jest wodoodporny, zgodnie z tradycją flagowych smartfonów Sony. Jedną z głównych atrakcji nowego modelu Xperia XZ jest jego główny aparat 23MP z obiektywem f / 2.0. Nowy czujnik IMX300 znajdziemy również w Xperii X Compact i oferuje on nowy system autofokusa. Teraz aparat wykorzystuje do tego wykrywanie koloru, detekcją fazową oraz laserowe mierzenie odległości i inteligentnie śledzenie poruszających się obiektów. System nosi nazwę Triple Image Sensing i pozwala zawsze na uzyskanie ostrych i wyraźnych zdjęć i filmów.

Zamiast optycznej stabilizacji obrazu znajdziemy autorskie rozwiązanie Sony o nazwie, SteadyShot Intelligent Active Mode, który wykorzystuje 5-osiowy żyroskop dla lepszej stabilizacji obrazu. Za pomocą Xperii XZ możemy nagrywać wideo w rozdzielczości 4K oraz wykorzystać dwukrotny zoom bez straty jakości.

Urządzenie zasilane jest przez baterię o pojemności 2900 mAh (niewiele więcej od Xperia X Performance). Obsługuje on również funkcję Quick Charge 3.0. Bateria umożliwia również ładowanie adaptacyjne. Oznacza to, że bateria szybko ładuje się jedynie do 90 %, a ostatnie 10 % ładuje normalnie. Jest to inteligentne rozwiązanie, ponieważ bateria uczy się w momencie ładowania jej w nocy. W teorii powinno to podwoić trwałość użytkowania baterii.

Xperia XZ posiada również czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku Power po prawej stronie urządzenia. Smartfon dostępny będzie w kolorach – Mineral Black, Forest Blue oraz Platinum już na początku października, a jego cena wynosi 699 €, czyli około 3050 zł.

Sony Xperia X Compact

Xperia X Compact wyglądem przypomina nowy flagowy smartfon Xperia XZ, ale w rzeczywistości jest to mniejsza wersja Xperii X, jak sama nazwa wskazuje. Wewnątrz znajdziemy ten sam Chipset – Snapdragon 650. Podobnie jak w przypadku Xperii X teoretycznie nie wytrzyma on kontaktu z wodą, jednak jak wiemy może być zupełnie inaczej. Jak na małe urządzenie, telefon jest bardzo gruby (9,5 mm). Dzięki zaokrąglonym bokom, może on się wydawać cieńszy.

Xperia X Compact według Sony ma obudowę inspirowaną ceramiką, ale faktycznie wykonana jest z tworzywa sztucznego, co pozwala na mniejszą wagę urządzenia. Do wspomnianego chipsetu dołącza również 3 GB pamięci RAM. Xperia X Compact posiada 4.6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720p. Telefon posiada identyczny aparat (IMX300) jak swój większy brat, Xperia XZ. Ne posiada on jednak opcji nagrywania wideo w 4K, a zamiast 13-megapikseowego aparatu do selfie, posiada 5-megapikselową jednostkę.

Również wyposażony został w port USB typu C z opcją Quick Charge 2.0 oraz adaptacyjnym ładowaniem. Xperia X Compact będzie dostępna w kolorach: Universe Black, Mist Blue i White,a je cena wyniesie 449 € (ok. 1960 zł).

Źródło: GSMArena

Dodaj komentarz