21 czerwca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Ekologiczne elektrownie

2 min read
Ekologiczne elektrownie

Każdy z nas zastanawia się zapewne, jakie są ekologiczne źródła energii. Na pewno do ekologicznych źródeł energii nie możemy zaliczyć paliw kopalnianych, ponieważ są one szkodliwe i powodują zanieczyszczenia środowiska. Przyjaznymi natomiast środowisku źródłami energii są słońce, wiatr, woda oraz niektóre rośliny.

Najczęściej używanym ekologicznym źródłem energii jest woda. W elektrowniach wodnych energia mechaniczna wody jest przetwarzana na energię elektryczną. Woda jest idealnym źródłem energii, ponieważ w przeciwieństwie do paliwa kopalnego nie wyczerpie się.

Wiatr również służy, jako ekologiczne źródło energii. Od wielu lat energia wiatru wytwarzana w wiatrakach służyła do pompowania wody. W obecnych czasach prowadzone są badania nad wykorzystywaniem energii wiatru, jako niezanieczyszczającego środowiska źródła energii służącego do wytwarzania energii elektrycznej.

Innym ekologicznym źródłem energii jest słońce. Może ono być bezpośrednim źródłem energii dzięki ogniwom solarnym. Promienie słoneczne, które opadają na ogniwa solarne wytwarzają prąd elektryczny przesyłany do obwodów elektrycznych. Oczywiście ogniwa solarne są cały czas doskonalone.

Jako ekologiczne źródło energii może być również wykorzystywana energia geotermiczna wydobywana z wnętrza ziemi.

Również rośliny mogą być ekologicznym źródłem energii są to tak zwane źródła biogazu. Energia jest wytwarzana z między innymi hodowli wodorostów, które po wysuszeniu i po poddaniu procesowi fermentacji wytwarzają biogaz, który jest wykorzystywany w elektrowniach.

Sądzi się, że odnawialne źródła energii są przyszłością. W ciągu najbliższych kilkunastu lat elektrownie wytwarzające energię z paliw kopalnych odejdą do lamusa. Już w tym momencie wiele krajów na świecie inwestuje w elektronie wiatrowe które i być może zwracają się przez kilka lat ale są przyjazne dla środowiska i w dłuższym okresie pozwalają na wyprodukowanie naprawdę dużych ilości energii.

Dodaj komentarz