21 czerwca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Telewizor w domu – 5 wskazówek, pozwalających na wybór najlepszego urządzenia

4 min read
Telewizor w domu

Można by przypuszczać, iż w dobie łatwego dostępu do internetu popularne telewizory zostaną zastąpione przez ekrany monitorów komputerowych oraz smartfonów. Nic jednak bardziej błędnego – telewizory w roku 2021 mają się świetnie i wciąż zaskakują nowinkami technologicznymi. Nadal są uradzeniami, które oferują najlepszą rozdzielczość i największą głębie obrazu, nic więc dziwnego, iż trudno sobie wyobrazić bez nich dzisiejsze domy. Co więcej, coraz częściej swą wielkością zaczynają przypominać ekran kinowy, co w połączeniu z przestrzennym dźwiękiem gwarantuje niesamowite doznania wizualno akustyczne. Jakie telewizory warto kupić w bieżącym roku?

  1. Cechy dobrego telewizora w roku 2021
  2. 4K czy 8K? Która rozdzielczość najlepsza w 2021 roku?
  3. Jaka matryca jest najlepsza?
  4. Czy smart TV w 2021 to obowiązek?
  5. Nowy telewizor w 2021 roku – na co zwrócić uwagę?

Cechy dobrego telewizora w roku 2021

Współczesne czasy sprzyjają oglądaniu filmów i programów rozrywkowych, nic dziwnego, iż telewizory wróciły do łask. Klienci mają do wyboru mnóstwo modeli, które dysponują niesamowitymi możliwościami, niespotykanymi jeszcze kilka lat temu. Standardem stają się ekrany o przekątnej 55 cali, dzięki którym obraz jest wyraźny i posiada nienaganny obraz oraz kolory. Powoli odchodzą w niebyt rozdzielczości Full HD, które jeszcze niedawno były szczytem marzeń. Choć obecnie są one standardem, większość modeli pracuje już w rozdzielczości 4K i 8K. Coraz częściej w gospodarstwach domowych można spotkać telewizory z matrycami OLED, które zaskakują swymi parametrami i wyraźnym obrazem nawet na największych ekranach. Istotne jest również oprogramowanie – współczesne modele posiadają dostęp do dedykowanych programów, oczywiście wykorzystując łączność bezprzewodową. Bez trudu połączymy się z ulubioną platformą streamingową, a ulubione filmy czy seriale obejrzymy przy pomocy jednego naciśnięcia guzika na pilocie. W telewizorach pojawił się system, znany dotychczas jedynie ze smartfonów, czyli Android w specjalnej wersji, z przeglądarką internetową w pakiecie. Zmieniły się również cechy pilota, który oprócz tradycyjnego zastosowania może służyć jako namiastka myszki, przesuwając za pomocą ruchu ręki kursor po ekranie. Przegląd najnowszych modeli telewizorów na 2021 rok znajdziemy na stronie: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html

4K czy 8K? Która rozdzielczość najlepsza w 2021 roku?

Rozdzielczość to po protu ilość pikseli, które jest w stanie wyświetlić telewizor. Im jest ich więcej, tym lepsza jakość obrazu i tym wyraźniejsze szczegóły można wyświetlić. Do niedawna powszechnie spotykanym standardem był obraz Full HD (1920 x 1080 pikseli). Obecnie jednak najpopularniejszy staje się format 4K, nazywany również Ultra HD, który posiada cztery razy więcej pikseli niż Full HD (3840 x 2160). W połączeniu z systemem HDR, dokładniej oddającym paletę barw, Ultra HD jest znacznie bardziej naturalny i zawiera więcej szczegółów niż Full HD. Powoli jednak na rynek wkraczają telewizory z matrycą 8K, która ma nieprawdopodobną rozdzielczość 7680 x 4320). Telewizory z tą rozdzielczością są nowością na rynku i są nieco droższe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by zajrzeć na stronę: https://www.neonet.pl/ i samemu ocenić ich możliwości.

Jaka matryca jest najlepsza?

Dotychczas większość telewizorów wykorzystywało matryce LED. Zawierały one piksele, podświetlane białym światłem z obramowania telewizora i w ten sposób wytwarzających obraz. Matryce te są tanie, a jednocześnie gwarantują satysfakcjonująca jakość obrazu. Obecnie coraz częściej można spotkać telewizory z matrycami QLED, które są po prostu unowocześnioną wersją matryc LED. Ich zaletą jest duża energooszczędność i dobrze odzwierciedlający rzeczywistość tryb HDR. Można z ich wykorzystaniem produkować telewizory o bardzo dużych przekątnych. Stosunkowo nowa technologia OLED pozwala na doskonałe odwzorowanie czerni i oglądanie wyraźnego obrazu niezależnie od kąta, pod jakim się patrzy na ekran (co było słabą stroną matryc LED i OLED). Dzieje się tak, gdyż w przeciwieństwie do poprzedników piksele OLED podświetlane są pojedynczo.

Czy smart TV w 2021 to obowiązek?

Smart TV to duże ułatwienie dla posiadaczy telewizorów. Problem jednak w tym, iż nie ma ścisłej definicji tej funkcji, dlatego każdy z producentów oferując ją w swych modelach ma co innego na myśli. Można przyjąć, iż urządzenie z systemem Smart TV powinno mieć dostęp do internetu wraz z przeglądarką stron, dedykowane aplikacje, być obsługiwane poleceniami głosowymi a w lepszych modelach posiadać nawet elementy sztucznej inteligencji. Jest to system, który ulega stałemu rozwojowi, wciąż zwiększa się liczba dostępnych funkcji i trudno sobie wyobrazić bez niego nowoczesny telewizor.

Nowy telewizor w 2021 roku – na co zwrócić uwagę?

Kupując telewizor w roku 2021 warto zwrócić uwagę nie tylko na rozdzielczość ekranu, ale również na czas jego odświeżania. Jest to istotny parametr i warto nabyć urządzenie ze słabsza rozdzielczością i lepszym odświeżaniem, by cieszyć się dobrej jakości obrazem. Szybsze odświeżanie ma wpływ na dynamikę obrazu, docenią ten parametr zwłaszcza gracze. Powinniśmy również zastanowić się, czy wybrać matrycę QLED czy OLED i zwrócić uwagę, jaką jakość dźwięku oferują poszczególne modele.

Dodaj komentarz