29 maja, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Malowanie felg, czyli jak odświeżyć wygląd samochodu

2 min read
Malowanie felg


Utrzymanie auta w dobrym stanie wymaga poświęcenia. Nie chodzi tutaj tylko o aspekt techniczny, ale także wygląd wizualny. Choć pod maską można znaleźć najnowsze części i porządny silnik, to karoseria bądź inne elementy zewnętrzne mogą skutecznie zaniżyć ocenę i wartość pojazdu.  Prosta czynność, która znacznie poprawi wygląd samochodu, a do tego można wykonać ją w domu lub w lakierni to malowanie felg stalowych i aluminiowych.

Przygotowanie niezbędnych rzeczy do malowania felg

Aby samodzielnie odświeżyć metalowe obręcze, należy wyposażyć się w papiery ścierne o różniej gradacji, specjalne środki czystości do felg, szpachlę wypełniającą, folię zabezpieczającą, mocną taśmę i podkład, lakier bazowy oraz lakier bezbarwny.

Przygotowanie felg do malowania

Malowanie felg, aby się powiodło, wymaga pewnej systematyczności w działaniu. Najpierw środkiem myjącym należy dokładnie wyczyścić obręcz, by pozbyć się tłustego brudu i kurzu. Następnie papierem ściernym o niskiej gradacji należy wyrównać powierzchnie felgi i pozbyć się powierzchownych rys. W momencie, gdy powierzchnia będzie gładka można nałożyć na nią szpachlę wypełniającą. Przed pomalowaniem obręcz musi zostać odtłuszczona. Po wyschnięciu jeszcze raz dokonuje się wyrównywania wszelkich chropowatości papierem. Od malowania felg dzieli nas tylko zabezpieczenie opon folią i taśmą malarską.

Malowanie felg bez zacieków

Pierwszy na metalowe obręcze nakładany jest lakier podkładowy. Powinno się położyć od 2 do 3 warstw. Warto wspomnieć, że każdą kolejną warstwę aplikuje się po dokładnych wyschnięciu poprzedniej. Gotowy podkład należy zeszlifować i dopiero można pomalować go lakierem bazowym. Lakier powinien być pryskany w odpowiedniej odległości od felgi, by nie zrobić zacieków zbyt dużą ilością farby. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie bazy lakierem bezbarwnym, który nada również połysk obręczom.

Malowanie felg u lakiernika

Jeżeli na odświeżanie obręczy kół brakuje czasu, wtedy można zrobić to u lakiernika. Tam stosuje się metodę malowania proszkowego, które polega na wypaleniu pomalowanych felg w gorącym piecu.

 

Dodaj komentarz