14 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Hala stalowa, czy hala murowana – która z nich będzie lepszą inwestycją?

3 min read
zalety hal stalowych

Potrzeba współczesnych inwestycji wymaga szybkości względem tworzenia miejsc pracy, a także podejmowania kluczowych dla rozwoju firmy decyzji. Jak zapewniają eksperci z firmy Tenistal https://www.tenistal.com.pl/ zajmującej się projektowaniem i tworzeniem wysokiej jakości konstrukcji o różnym przeznaczeniu, hale stalowe wpisują się w to stwierdzenie idealnie. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne hale murowane są pod każdym względem dużo gorsze.

Zarówno hale stalowe, jak i również te w wersji murowanej mają swoje plusy oraz minusy. Jako inwestor powinieneś poznać zalety i wady poszczególnych konstrukcji. Dzięki temu dużo łatwiej będzie podjąć Ci odpowiednią decyzję związaną z architektoniczną przyszłością firmy.

Hale stalowe jako przyszłość inwestycji

Hale stalowe to najczęściej konstrukcje parterowe, charakteryzujące się brakiem ścian działowych (czyli tzw. przegród) we wnętrzu obiektu. Sprawdzają się przy wielu inwestycjach i najczęściej są wykorzystywane jako powierzchnie: magazynowe, chłodnie, hale przeładunkowe lub produkcyjne, a także jako stalowe wiaty.

Jeżeli chodzi o kwestię samej budowy, to hale stalowe są najczęściej konstrukcjami szkieletowymi. W praktyce oznacza to zatem, że system konstrukcyjny obiektu rozdziela poszczególne funkcje elementów nośnych oraz tych, które służą za tzw. wypełnienie. Dzięki temu hale stalowe są w stanie wytrzymać zmieniające się warunki atmosferyczne i tym samym służyć użytkownikom na lata. Co więcej, tego typu konstrukcje stanowią alternatywę dla hal murowanych, ponieważ ich budowa nie zajmuje aż tak sporej ilości czasu.

Fenomen hal stalowych nie ogranicza się jednak wyłącznie do szybkiej budowy. Dzięki wysokiej stabilności użytych materiałów, konstrukcja cechuje się długą żywotnością oraz odpornością na coraz dotkliwsze warunki atmosferyczne, które w ostatnim czasie możemy zaobserwować nad Polską. Hale stalowe pomagają zminimalizować koszty eksploatacji i ewentualnej rozbudowy – ich naprawa nie jest kosztowna. Co więcej, zaprojektowany obiekt zostaje idealnie dopasowany do funkcji, którą ma pełnić. Może przy tym zostać wyposażony w niezbędne dla danej branży komponenty użytkowe.

Czy hala murowana to równie opłacalne rozwiązanie?

Hala murowana uznawana jest od lat za tradycyjne rozwiązanie, które podobno nie ma sobie równych. Tego rodzaju obiekt powstaje najczęściej z bloczków komórkowych lub tzw. pustaków. Wykorzystane materiały zapewniają wysoką izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Co więcej, tradycyjne hale można budować na podłożu o niskiej nośności.

Niestety, tego typu konstrukcje mają to do siebie, że czas ich budowy zostaje mocno wydłużony. Jest to spowodowane koniecznością czekania na wyschnięcie betonu i wszelkich innych wylewek, które dodatkowo zwiększają ogólny ciężar budynku. Za wadę hal murowanych uznaje się także trudności z budową w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Przez to budowa tradycyjnej hali może wydłużyć się nawet na kilkanaście miesięcy. Co więcej, inwestycja dość często okazuje się droższa, niż stawianie hal stalowych.

Dodaj komentarz