21 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Dyski SSD – 4 powody, dla których warto kupić szybki dysk twardy

3 min read
dyski ssd

Dysk twardy to jeden z najważniejszych składników komputera, odpowiedzialny za gromadzenie i przesyłanie danych. To właśnie w pamięci tego urządzenia gromadzimy wszystkie zdjęcia, filmy czy muzykę, zapisujemy tam również stosowane oprogramowanie. Do niedawna do zapisywania danych wykorzystywano dyski HDD – szklane lub aluminiowe talerze, pokryte materiałem ferromagnetycznym, na których przetwarzała dane odpowiednia głowica. Obecnie coraz częściej spotykamy dyski SSD, działające podobnie jak pamięci flash – są one szybsze, cichsze i bardziej niezawodne niż dyski magnetyczne. Jak one działają i czy warto montować je w komputerze?

  1. Co to są dyski SSD?
  2. Rodzaje dysków SSD
  3. Zakup dysku SSD – na co zwrócić uwagę?
  4. Dyski SSD – przenośne czy zewnętrzne?

Co to są dyski SSD?

Dyski HDD (magnetyczne) do zapisu danych wykorzystywały głowice i ruchome talerze. Wadą takiego rozwiązania była głośność oraz słaba szybkość urządzenia. Dyski SSD są pozbawione tych niedogodności – nie wytwarzają hałasu, są znacznie szybsze niż poprzedniczki i mniej awaryjne, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze dane nie zostaną utracone. Wadą dysków magnetycznych jest mała odporność na gwałtowne wstrząsy, gdyż może dojść do uszkodzenia talerza lub głowicy. Dyski SSD, ze względu na specyfikę budowy i brak ruchomych części, są na gwałtowne ruchy całkowicie odporne. Są one również znacznie bardziej oszczędne, gdyż zużywają mniej prądu. Obecne na rynku modele dysponują pojemnością nawet do 1 TB.

Rodzaje dysków SSD

Ze względu na niewielkie rozmiary dyski SSD znalazły zastosowanie w laptopach. Najczęściej spotykane są urządzenia o średnicy 2,5 cala, podłączane przez złącze SATA. Bardzo często znajduje się na nich system operacyjny, który uruchamia się w kilka sekund, co jest wartością niemożliwą do osiągnięcia przez dyski HDD. Odmianą tego sprzętu, przeznaczoną dla małych urządzeń (na przykład notebooków) są dyski podłączane poprzez złącze mSATA (Mini Sata). Znacznie lepszym, ale równocześnie droższym rozwiązaniem jest montaż dysku z wykorzystaniem złącza PCI-Express. W tabletach oraz ultrabookach stosuje się modele M.2 SSD, które można podłączyć zarówno poprzez złącze SATA, jak i PCI-E.

Zakup dysku SSD – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup dysku SSD powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych jest prędkość zapisu i odczytu danych, gdyż to od tego zależy optymalna praca komputera. Oczywiście prędkość ta będzie wyższa niż w przypadku dysków magnetycznych, warto jednak brać pod uwagę urządzenia, których średnia prędkość zapisu i odczytu wynosi co najmniej 500 MB/s. Należy również pamiętać, iż dyski starszej generacji nie posiadają sprzętowego bufora zapisu, co może być pewną niedogodnością. Kolejną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność i przepustowość. Najnowsze modele dysków SSD mają już pojemności zbliżone do dysków magnetycznych, natomiast przepustowość zależna jest od stosowanego złącza – bezkonkurencyjne są te, które wykorzystują PCI-Express.

Dyski SSD – przenośne czy zewnętrzne?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż dysków SSD wewnątrz komputera, jednak również te zewnętrzne cieszą się sporą popularnością. Ma na to wpływ fakt, iż bardzo łatwo można przenieść dzięki nim dane na inny komputer, dyski zewnętrzne są również nieco szybsze. Z kolei urządzenia montowane wewnątrz najchętniej wykorzystywane są jako nośnik systemu i najważniejszych aplikacji, dzięki czemu błyskawicznie uruchomimy komputer. Natomiast do przechowywania mniej ważnych danych stosuje się dyski HDD.

Dodaj komentarz