15 lipca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Automatyka domowa – co można zyskać?

2 min read


Automatyka domowa staje się coraz popularniejsza. Wszystko za sprawą szerokiej gamy produktowej i niskich cen. Już teraz każdy może sobie pozwolić na sterowanie urządzeniami domowymi czy oświetleniem za pomocą smartfona lub tabletu. Najtańsze urządzenia kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Jakie korzyści przynosi automatyka domowa

Automatyka domowa, czyli możliwość wszechstronnego sterowania urządzeniami domowymi to moda, która staje się standardem. Dzięki niej zyskujemy bezpieczeństwo, wygodę kontrolowania światła, a nawet mniejsze rachunki za prąd za sprawą ograniczonego zużycia energii. O wielu nowościach i zastosowaniach informuje portal https://automatykab2b.pl. Czym można się zainspirować?

Jak wykorzystać automatykę domową?

Istnieje wiele urządzeń, które mogą ułatwić nam życie. Ich instalacja sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Czym warto się zainteresować?

Inteligentne żarówki

Inteligentne żarówki to najpopularniejsze rozwiązania wzbogacające smartdom i kosztujące od kilkanastu złotych. Po ich połączeniu ze smartfonem można sterować natężeniem oraz barwą światła. Przydatne, jeśli chcemy stworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu bądź dobrać optymalną scenę do oglądania telewizji, spożywania posiłku czy czytania książki. Z poziomu telefonu lub tabletu takie żarówki można włączyć, wyłączyć lub zaprogramować, by o określonych porach przybierały dane wartości światła. Na rynku dostępne są także czujniki ruchu, które po zintegrowaniu z żarówkami skutecznie obniżają rachunki za prąd.

System HVAC

Systemy HVAC pozwalają na sterowanie ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją. Z każdego miejsca, wykorzystując smartfon i połączenie internetowe, można ustawić pożądaną temperaturę, sprawdzić wilgotność powietrza czy zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Ponadto po zintegrowaniu czujników z systemami alarmowymi zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców.

Systemy alarmowe

Systemy alarmowe w automatyce domowej świetnie sprawdzają się w domkach jednorodzinnych czy ośrodkach wypoczynkowych. Można skorzystać z SSWN, czyli sygnalizacji włamania i napadu. Odpowiednio skonfigurowany system pozwala na symulację obecności domowników w domu poprzez włączanie i wyłączanie sprzętów elektronicznych. CCTV z kolei to system monitoringu, który połączony z internetem pozwala na kontrolowanie sytuacji w budynki 24/7. Ponadto umożliwia on wysyłanie powiadomień o ruchu na maila, automatyczne zapalanie światła czy przesyłanie komunikatu firmom ochroniarskim.

Co jeszcze oferuje automatyka domowa?

Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa i niższych rachunków za prąd automatyka domowa umożliwia sterowanie głosowe, które pozwoli wyłączyć światło w garażu lub odtworzyć ulubioną muzykę, automatyczne sterowanie żaluzjami i roletami zgodnie z harmonogramem czy otwieranie drzwi i okien na odległość. W ogrodzie można zainstalować system pogodowy oraz nawadniający, który działać będzie w oparciu o czujniki wilgotności i temperatury zainstalowane np. w glebie.

ZOBACZ TAKŻE: Jak działa serwonapęd?

Dodaj komentarz