28 marca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Okablowanie typu skrętka

2 min read
Okablowanie typu skrętka

Podstawowym nośnikiem danych w sieciach komputerowych jest przewód typu skrętka. Posiada on cztery pary żył, a więc ostatecznie jest ich w kablu osiem. Są wykorzystywane do przenoszenia danych, ale nieużywane pary mogą także zasilać sprzęt sieciowy prądem, lub być użyte w celu stworzenia sieci telefonicznej. Dziś sprawdzimy co to jest okablowanie strukturalne i jak pomaga nam utworzyć dużą sieć w krótkim czasie.

Wyobraźmy sobie, że mamy wykonać dużą sieć w budynku biurowym. Nie jest to łatwe zadanie i to trzeba podkreślić już na początku. Otóż sieć taka zawiera mnóstwo przewodów i innych elementów, typu routery, przełączniki sieciowe, switche, huby, serwery drukowania, serwery danych i tak dalej. Wobec tego, połączenie tego wszystkiego nie jest łatwe. By nieco ułatwić pracę ludziom, którzy montują sieć, stworzono coś takiego jak okablowanie strukturalne. Służy ono przede wszystkim do tego, by można było bez problemów utworzyć sieć od zera, bez konieczności docinania przewodów na wymiar, zarabiania na nich końcówek i tak dalej. To wszystko wprowadza bowiem możliwość popełnienia różnych błędów i wobec tego nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym.

W okablowaniu strukturalnym mamy zawarte różne przewody, które możemy docinać na dowolne długości. Na ich końcach bardzo łatwo zarobić końcówki, wobec czego po przeciągnięciu ich przez korytka kablowe i piony, wystarczy doprowadzić zakończeniu do routerów bądź innych urządzeń i włożyć wtyczki. Okablowanie strukturalne przygotowane w ten sposób powoduje, że bardzo duża sieć można zamontować dosłownie w kilka godzin, co jest wynikiem przynajmniej imponującym. Tak czy inaczej, znacznie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu przez pracowników i późniejszego złego działania takiej sieci. Dlatego też gotowe formy okablowania są coraz popularniejsze w przemyśle IT.

Dodaj komentarz