29 marca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Nokia. Finlandzkie korzenie komunikacji cyfrowej.

3 min read
Nokia. Finlandzkie korzenie komunikacji cyfrowej.

Nokia Corporation. Firma, która wielu osobom ze względu na użycie wzorcowej wręcz technologii produkcji telefonów, kojarzy się z Japonią. Błąd i dość istotna pomyłka. Nokia jest fińskim przedsiębiorstwem, które od wielu lat zajmuje się technologiami telekomunikacyjnymi. Siedziba firmy, od początków jej istnienia, mieści się i związana jest z Finlandią.

POCZĄTKI I NARODZINY FIRMY NOKIA.

Nokia, została założona w 1865 roku. Główna siedziba firmy, znajduje się w miejscowości o nazwie Espoo. Założył ją fiński inżynier górnictwa, Fredrik Idestam. W tym czasie była fabryką masy papierniczej, potem weszła w gałąź przemysłu, zajmującą się produkcją kabli oraz sprzedażą tzw. galanterii gumowej. Tak powstała w 1912 roku Fińska Fabryka Kabli. Przy produkcji wyrobów gumowych i związanych z nimi związków chemicznych, stosowano szczytowe osiągnięcia techniki i najnowsze wynalazki jak na tamte lata. Prawdziwa era rozkwitu telekomunikacji nastała dla Nokii po roku 1960, kiedy to dział elektroniczny firmy, stworzył pierwsze elektroniczne narzędzia dla elektrowni atomowej.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy firma zaczęła się posługiwać nazwą Nokia i na oko miało to miejsce zaraz po jej przeprowadzce do finlandzkiego miasta, które nosi nazwę Nokia. Od tego momentu, przedsiębiorstwo zajęło się produkcją elektroniki użytkowej na dużą skalę. Fińska firma, wypuszcza na rynek telewizory, magnetowidy, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej i elektroniczne akcesoria takie jak podzespoły, konieczne do napraw zakupionych przez klientów, narzędzi elektronicznych.

PRZEŁOM PRODUKCJI TELEFONÓW NOKIA W HISTORII TELEKOMUNIKACJI.

Telefony, znane już były na świecie od dawna, a i sama Nokia w początkach swojej działalności, zajmowała się produkcją kabli do telegrafów. Jednak dopiero po rozszerzeniu branży własnej produkcji o monitory do komputerów, dla Nokii nastał czas zgłębienia zagadnień związanych z urządzeniami dopiero co rozkwitającej, telefonii komórkowej. Firma zaczęłą się prężnie rozwijać na tym gruncie i poszerzać zakres oferowanych przez siebie usług, o produkty ściśle związane z telefonią cyfrową. Od 1967 roku i dnia połączenia dawnej fabryki papieru z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli, posługiwała się już nazwą Nokia Corporation. W 1981 roku, w Skandynawii uruchomiono NMT, pierwszą na świecie sieć telefonii komórkowej, a firma Nokia wyprodukowała do niej pierwsze modele telefonów samochodowych. Za to pionierem, wśród wprowadzonych przez nią telefonów przenośnych był Mobira Talkman, a jego kolejnym ulepszonym następcą – Mobira Cityman. Następnym, milowym krokiem w ewolucji fińskiej marki, była pierwsza rozmowa telefoniczna, przeprowadzona w standardzie GSM.

STABILIZACJA I SUKCES NOKII NA RYNKU TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH.

W 1992 roku, po tym jak prezesurę w obecnie już Nokia Group, objął Jorma Ollila, światu został zaprezentowany pierwszy mikrotelefonNokia 1011. Kolejny, który pojawił się na rynku, Nokia 2110, wyposażony już był w rozpoznawalny dla firmy motyw muzyczny, Nokia Tune. Trzy lata później Nokia wprowadziła model 6110, wyposażony w klasyczną grę na telefon komórkowy nazwaną Snake. Strategię technologii WAP, zastosowano w modelu 7110. Po takich znakomitych osiągnięciach, fińska firma Nokia stała się światowym liderem w produkcji telefonów komórkowych. I tak było przez wiele długich, owocnych dla niej lat. Jednak po 2013 roku, firma zaczęła podupadać. Głównie z powodu rosnącej silnie konkurencji, ale również jak tłumaczyli jej szefowie mediom i prasie, ze względu na złe gospodarowanie rezerwami finansowymi.

W kwietniu 2014, dział urządzeń i usług został kupiony przez Microsoft. W maju 2016 r. dział telefonów podstawowych, został odkupiony przez firmę Foxconn. Następnie licencja na prawa do korzystania z marki, odkupiło HMD Global. W ten sposób, po nastąpieniu milenium, fińska Nokia została w całości rozsprzedana za zgodą jej właścicieli. Fakt stał się dokonany. Przedsiębiorstwo jako takie, przestało istnieć na rynku bezpośrednich producentów telefonów komórkowych, a sam marka Nokia zniknęła w korporacyjnych kuluarach, po 10 latach osiągania przez siebie handlowych sukcesów.

Dodaj komentarz