19 kwietnia, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Kosimy trawę. Jak i czym kosić?

3 min read
Automatycznie zapisany szkic

Koszenie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego nie byłoby możliwe uzyskanie estetycznie wyglądającego trawnika. Mówiąc ogólnie, koszenie trawnika polega na przystrzyżeniu źdźbeł trawy na żądaną wysokość oraz na usunięciu pokosu. Trawa zbierana jest zwykle automatycznie podczas koszenia, trafiając do zbiornika w kosiarce, albo zgrabiana ręcznie grabiami.
Kosiarek jest całe mnóstwo – od ręcznych bębnowych po samobieżne mikrociągniki. Którą jednak wybrać?
Zakup kosiarki powinien być bardzo dokładnie przemyślany z uwzględnieniem tak ważnych kryteriów, jak powierzchnia i kształt trawnika czy ukształtowanie terenu. W artykule poniżej znajduje się kilka wskazówek, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniej kosiarki.
Oprócz ceny, liczą się także parametry techniczne kosiarki, co wiąże się m. in. z uzyskiwana po cięciu czystością trawnika. Kosiarki bębnowe z ostrzami osadzonymi na bębnie przycinają trawę bardzo gładko i czysto. Mają jednak dwie zasadnicze wady: po pierwsze, trudno się je przemieszcza, a po drugie, można ich używać do przycinania niezbyt długiej trawy. Bardziej komfortowo pracuje się kosiarkami rotacyjnymi o napędzie spalinowym. Wygodne w użyciu w trudno dostępnych częściach trawnika, na przykład przy drzewach i krzewach, są kosiarki żyłkowe. Radzimy jednak wykorzystywać je tylko do dokaszania trawy, a nie strzyżenia całej murawy trawnika.
Kosiarki elektryczne – przewodowe lub akumulatorowe – zdają egzamin na powierzchniach małych i średnich. Ogrodnicy – amatorzy upodobali sobie te pierwsze, ponieważ nie wymagają tak częstej konserwacji i mogą być użyte nawet po długiej zimowej przerwie. Kosiarki spalinowe należy po zakończeniu sezonie dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Ich niezaprzeczalnym atutem jest duża moc, dzięki czemu radzą sobie nawet z wysoką i poplątaną trawą. Droższe modele mają na wyposażeniu elektryczny rozrusznik oraz niezależny napęd. Osobna grupę stanowią używane na rozległych terenach mikrociągniki.
Cicho łatwo i przyjemnie
Kosiarki elektryczne są lekkie i dlatego łatwe w obsłudze, a ponadto nie wymagają częstej konserwacji. Mają tę przewagę nad porównywalnymi modelami spalinowymi, że są atrakcyjniejsze cenowo, bardziej przyjazne środowisku, a ponadto mniej hałaśliwe. Ze względu na szerokość koszenia (od 32 do 46 cm) nadają się doskonale do wykorzystania na niewielkich i średnich trawnikach.
Ich główną wadą jest praca na “uwięzi”, co daje się najbardziej we znaki na trawnikach o nieregularnym kształcie, powierzchniach pełnych wcięć, zwężeń oraz łuków. Tu pomocne są specjalne prowadnice kabla mocowane na rączce. Mimo to trzeba zawsze uważać, aby kabel znajdował się za kosiarką. Używając przedłużacza, powinniśmy wybierać wyłącznie produkty atestowane, gwarantujące bezpieczne użytkowanie w terenie. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdybyśmy użyli wadliwego kabla. Najbezpieczniejsze są specjalne kable w plecionce, które nie przerywają się nawet po najechaniu na nie kosiarką. Kosiarki elektryczne czyści się zazwyczaj po sezonie – tylko raz, ale za to bardzo dokładnie.
Silne i wytrzymałe
Kosiarki spalinowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, tyle że nieco hałasują. Popyt na kosiarki spalinowy z roku na rok jest coraz większy, podobnie jak coraz większe są ich możliwości. Kosiarki spalinowe przeznaczone są do długiej pracy na dużych, nieregularnych powierzchniach. Silniki mają na tyle dużą moc, że bez trudu ścinają nawet wysoką i mokrą trawę. Szerokość koszenia to ok. 55 cm oraz możliwość zainstalowania samobieżnego napędu gwarantują wysoki komfort pracy i duża wydajność.
Poszczególne modele różnią się wyposażeniem i parametrami. Starsze kosiarki uruchamiane są za pomocą startera ręcznego, nowoczesne wyposażone są w zapłon elektryczny. Innym luksusem jest samobieżny napęd, regulacja wysokości koszenia i wskaźnik poziomu paliwa. W wielu modelach istnieje możliwość wysprzęglenia noży bez wyłączania silnika, co chroni ostrze przed uszkodzeniem, np. podczas pokonywania krawężnika. Specjalne sprzęgło chroni wał korbowy przed zniszczeniem w razie zablokowania się noży.

Dodaj komentarz