czw. Paź 17th, 2019

ancom.com.pl

Blog o technologii dla Ciebie

W jaki sposób zwiększyć ochronę przed atakiem hakerskim?

2 min read
SIEM

Od kilku lat coraz głośniej się mówi o zachowaniu ostrożności podczas codziennej pracy i aktywności w sieci. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nas spotkać podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności takich jak choćby sprawdzenie poczty służbowej lub przeglądanie treści w internecie może nas dużo kosztować.

Jakie są cele ataków hakerskich?

Cyberataki przy użyciu złośliwego oprogramowania są podstawowym sposobem działania hakerów. Mają one na celu włamanie się do środowiska firmowego w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. W zależności od celu atak może być ukierunkowany na kradzież danych, sparaliżowanie firmy lub phishing. Dlatego pierwszym krokiem ataku jest próba przeniknięcia do infrastruktury firmowej, z której możliwe jest rozprzestrzenienie infekcji. Żeby to zrobić, osoba przeprowadzająca atak wykorzystuje złośliwe oprogramowanie i luki w zabezpieczeniach. Następnie podejmuje działania mające na celu przejęcie dostępu do komputerów i urządzeń pracujących w danej sieci.

Czy atak hakerski może zostać udaremniony?

O skuteczności ataku decydują metody oraz oprogramowanie, jakie są wykorzystywane do zabezpieczenia zasobów firmowych. Wykorzystanie klasycznych programów antywirusowych w wielu przypadkach to zdecydowanie za mało. W przypadku firm ważne jest stosowanie oprogramowania pozwalającego kompleksowo zabezpieczyć infrastrukturę firmową. To dzięki niemu atak może zostać udaremniony, a zgromadzenia logi i pakiety z momentu ataku będą stanowiły cenny materiał do dalszych analiz. Uniemożliwienie ataku hakerskiego wymaga stosowania zaawansowanych rozwiązań z obszaru cybersecurity. Jednym z nich są systemy detekcji klasy SIEM dające szerokie możliwości, które znacznie zwiększą poziom ochrony. Istotny jest fakt, iż takie systemy pozwalają na wykrywanie niebezpiecznych incydentów w czasie rzeczywistym, co pozwala na wczesne podjęcie odpowiednich działań.

Stosowanie zaawansowanych systemów detekcji wpływa na zmniejszenie skutków ataku. Ponadto możliwość integracji z innymi systemami Endpoint Security oraz PAM znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa i zakres zbieranych danych. Późniejsze ich wykorzystanie stanowi cenny materiał do analizy infrastruktury pod kątem aktualizacji wykorzystywanych środków ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
ITSM
Automatyzacja ITSM podstawą w okresie wzmożonego ruchu w e-sklepie

Wiele osób utożsamia procesy optymalizacyjne w branży IT głównie ze stabilnym rozwojem, ograniczaniem kosztów i...

Zamknij