29 marca, 2024

ancom.com.pl

Blog Technologiczny | Świat technologii dla Ciebie

Technologia dla zdrowia

2 min read
Technologia dla zdrowia

“Leczenie” na podstawie informacji z internetu

W dobie internetu łatwo jest znaleźć mnóstwo różnych informacji na temat chorób lub leków. Nie zawsze jednak są to informacje sprawdzone i godne zaufania. Czasami można napędzić sobie niezłego stracha, analizując swoje objawy, lub kupić zupełnie nie potrzebny suplement – nie dość, że nie pomoże to dodatkowo poniesiemy zbędne koszty. Jeżeli już chcemy wykorzystać technologię, a dokładniej Internet to dobrym rozwiązaniem może być chat z farmaceutą. Bez wychodzenia z domu możesz zapytać go o skład leków, tańszy zamiennik, bądź dowiedzieć się jak przyjmować dany specyfik.

Technologia dla zdrowia

Do rozwoju telemedycyny przywiązuje się ogromną uwagę i przez cały czas pracuje nad nowymi urządzeniami. Najbliższe przewidywania zakładają wykorzystanie smartfonów, tabletów, a także odzieży, która będzie potrafiła zbierać dane, np. specjalnych opasek, czy bielizny. Jedna z nich, opaska przypominająca ciśnieniomierz, pomaga śledzić postępowanie choroby Parkinsona.

Opaski Safe Mate

Jedyną w swoim rodzaju odmianą technologii wearable są opaski Safe Mate – wyprodukowane w Australii i póki co cieszące się właśnie tam największym powodzeniem opaski to prawdziwy skarb nie tylko dla ofiar wypadków, ale także dla ich ratowników. Stworzone z myślą o australijskich plażach, na których co roku zdarza się ponad 10 000 wypadków, pozwalają użytkownikowi zbierać informacje o swoim zdrowiu, wyniki badań, grupę krwi. Wszystko po to, by ratownik medyczny w razie akcji ratunkowej miał dostęp do wszystkich najważniejszych informacji. Poza tym opaska jest wyposażona w przycisk alarmowy, który łączy się ze służbami ratowniczymi i podaje dokładną lokalizację użytkownika.

Możliwe jest też kontrolowanie stanu zdrowia przy użyciu smartfona, a dokładniej mówiąc dzięki aplikacjom na urządzenia mobilne. Mogą być one prawdziwym wsparciem. Pozwalają na monitorowanie ciśnienia krwi, glukozy, czy przebiegu i efektów leczenia chorób przewlekłych.

Oto kilka z nich, które mają najszersze zastosowanie w codziennym życiu:

  1. ICE (In Case of Emergecncy) – aplikacja bardzo podobna działaniem do opaski Safe Mate. Zbiera informacje odnośnie naszego stanu zdrowia, a także kontakt do osób, które należy powiadomić w nagłych wypadkach.
  2. Bloodnote – elektroniczny kalendarzyk pomiarów ciśnienia.
  3. Diabdis – ma na celu codzienne wsparcie cukrzyków w kontrolowaniu choroby.

Rozwój technologii sprawia, że osoby starsze lub przewlekle chore (np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze itp.) będą mogły na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia i zawczasu zareagować, jeżeli będzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz