czw. Paź 17th, 2019

ancom.com.pl

Blog o technologii dla Ciebie

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

2 min read
fotowoltaika

Odnawialne źródła energii to coś, na co w ostatnim czasie kładzie się bardzo duży nacisk i nie zmieni się to jeszcze przez długie lata. W końcu celem jest niemal całkowite wyeliminowanie wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii z powodu ich skrajnie negatywnego wpływu na środowisko. W związku z tym nie tylko firmy, ale także osoby prywatne starają się znaleźć opłacalne rozwiązania pozwalające na tańsze i bardziej ekologiczne uzyskiwanie energii elektrycznej. Prym od niedawna wiedzie fotowoltaika, jednak często na jej temat pada pytanie o wydajność w naszym państwie. Jest to całkowicie zrozumiałe biorąc pod uwagę, że Polska nie jest przecież bardzo słonecznym krajem. Wobec czego czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce rzeczywiście może być wydajna? Ile to wszystko kosztuje i czy się opłaca?

Wydajność energetyczna fotowoltaiki

Nie da się zaprzeczyć, że najwięcej energii panele fotowoltaiczne generują w Polsce latem. W pozostałe pory roku, zwłaszcza zimę, nie jest z tym tak kolorowo. Nie każdy jednak wie, że firmy energetyczne mają obowiązek magazynować zgromadzone dzięki fotowoltaice nadwyżki energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 365 dni od ich przesłania możemy zupełnie bezpłatnie odzyskać 80% lub 70% z nich w zależności od mocy naszej instalacji. Wobec tego nawet, jeśli na przykład w grudniu nie będziemy w stanie samodzielnie zaspokoić naszych potrzeb energetycznych, za prąd i tak nie zapłacimy nic lub bardzo niewiele. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu już od momentu montażu całej instalacji miesiąc po miesiącu oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną niemałe kwoty.

Ile kosztuje fotowoltaika i czy się zwraca

Nie da się jednoznacznie podać kosztu instalacji fotowoltaicznej https://suncrew.pl/dla-domu/, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb energetycznych danej rodziny. Warto zadbać o to, aby moc naszej instalacji była odpowiednia do zapotrzebowania – nie za duża ani za mała, w innym wypadku będziemy stratni. Można jednak powiedzieć, że nie jest to inwestycja tania i koszty zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych w przypadku naprawdę małych instalacji. Plusem jest jednak to, że opłata jest jednorazowa i przez następne kilkadziesiąt lat nie powinniśmy musieć ponosić żadnych wydatków związanych z użytkowaniem fotowoltaiki. Dodatkowo może okazać się, że na jej instalację otrzymamy dotację lub możliwość wzięcia pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. W zależności od tego, ile ostatecznie zapłaciliśmy z własnej kieszeni proces „zwracania się” fotowoltaiki może trwać od kilku do w bardzo skrajnych przypadkach kilkunastu lat.

Wbrew pozorom fotowoltaika jest bardzo wydajnym sposobem generowania energii elektrycznej, nawet dla domów jednorodzinnych. Warto więc zainteresować się tym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
wynajem agregatów na koncerty i festyny
Jak zabezpieczyć koncert?

Bezpieczeństwo uczestników jest priorytetem Według ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez...

Zamknij